Mini Oyun Alanları

Anne ve babaların topluluk içerisinde yapması gereken işleri ve aktiviteleri olduğunda, en büyük sorunlardan birisi çocuklarını oyalayabilmek ve onlarla keyifli zaman geçirmeye çalışmaktır. Genellikle toplu olarak alışveriş yapılan yerlerde, kafelerde, restoranlarda, anaokullarında, kreşlerde kullanıma uygun ideal seçimler olan mini oyun alanları çocuklarımızın oyun ihtiyaçlarını gidermek üzere tasarlanmış en uygun oyun yerleşim modeli şeklidir. Kurulmak istenen alanın özelliğini ve büyüklüğüne göre ölçü alınmasının arkasından proje hazırlanır. Anneler ve babalar, bu mini oyun alanlarının sayesinde birçok işini yaparken çocukları için de keyifli zaman geçirebilecekleri bir yerde, içleri rahat ve güvenli bir şekilde eğlenmelerini sağlayabilirler.

3- 12 yaş grubu çocukların eğlenceli vakit geçirmesine uygun olarak üretilen mini oyun alanları talep edildiği tarih itibarıyla 1 – 3 hafta içinde üretimi yapılmaktadır. Bu yaş grubundaki çocuklar için, ayrı ve özel olarak boyutlarda, işlevi uygun bir biçimde ve kısa süre içerisinde hazırlanır. Ürünün en fazla üç hafta içerisinde üretiminin sağlanması da büyük kolaylık sağlayacaktır. 

Mini Oyun Alanlarının Özellikleri Nelerdir?

Belli bir yaş grubu altındaki çocukların gelişimi düşünülerek hazırlanmış ve uyarlanmış olan mini oyun alanları çeşitli avantajları da beraberinde getirmektedir. Çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren sürekli aktif ve hareket halinde olurlar. Onları durdurmak imkansız hale gelir ve hatta günün neredeyse her saatini oyun oynayarak geçirmek isteyen çocuklara bu aktiviteleri sağlamak bir noktadan sonra daha zorlayıcı bir hale gelir. Fiziksel aktivite ve fiziksel olarak oynanan birçok oyun çocukları hem daha mutlu eder hem de enerjilerini doğru harcamalarını sağlar. Önemli ve es geçilmemesi gereken bu enerji harcama kısmı üzerinde durmak şart, çünkü çocuklar tehlike arz eden oyunlar içinde bulunmak yerine hem güvenli hem de eğlenceli aktiviteler ile doğru şekilde enerjisini atabilir. Çocukların ruh ve beden sağlığı oyun oynamalarına bağlıdır. Oyun oynamak özellikle fiziksel olarak oynanan oyunların çocukların sadece fiziksel ve ruhsal gelişiminde değil motor gelişiminde de çok önemi vardır. Sokak oyunları adı verdiğimiz oyunlar başta olmak üzere fiziksel oynanan oyunların çocukların gelişimine olan katkılarını şöyle sayabiliriz;

  •  Pratik düşünmeyi öğrenirler. Çocukların oynamaktan zevk aldıkları ve onların eğlenceli vakit geçirebilmek için oynadıkları oyunlar bilinçaltında onlara birçok şey öğretir aslında. Özellikle sokak oyunları dediğimiz oyunlar ya da hemen hemen bütün kızların küçükken oynamış olduğu evcilik türü oyunlar mesaj içerikli ve rol model olarak anne babanın tercih edildiği oyunlar olmaktadır.

        Sevgi, yukarıda bahsettiğimiz evcilik oyununda zaten yapılan temsili aile hayatıdır. Anne ve babayı canlandıran çocuklar rol       icabı annelerinin çocuklarına davrandıkları gibi oyuncak bebeklerini davranmaktadır.

  •  Merhamet
  •  Paylaşma
  •  Sosyalleşme ve daha birçok temel insani ve ahlaki kuralları öğrenirler.

Günümüz çocukları oyun konusunda maalesef şanssızlar. Kısıtlı ve dar yaşam alanlarında oyun oynayarak enerjilerini atabilecekleri uygun yaşam alanları olmadığından küçücük yaşlarda kendilerini avutmak için ellerine tutuşturulan tablet ve cep telefonlarına mahkum edilmektedir.

X